Tuesday, August 23, 2011

Si shkaterrojme jeten seksuale?

Jeta seksuale rrale dhe per perjudha te vogla eshte perfekte.Per me shume, duhet te bejme perpjekje te medha qe te kemi nje jete seksuale te kenaqshme. Vetem se na ndodh qe, me dashje apo pa dashje, te kontribuojme ne shkaterrimin e saj.

Krahasimet me ish te dashurit/at

Krahasimi i partnerit me ish te dashurit te tu per sa i perket dhuntive seksuale nuk mund te jap gje tjeter vec se dhimbje koke. E verteta eshte shume e thjeshte: cdo person eshte unik dhe kupton seksualitetin ne menyren e tij.

Personi i vetem i rendesishem eshte partneri jot. Mos u perpiq qe ta krahasosh me ish-at. Edhe ne rastin kur krahasimet jane pozitive. Me mire eshte thjesht qe te admironi njeri tjetrin.Refuzimi i trupit tend

Refuzimi i trupit tone po behet shume e sakonshme. Dhe kjo gje ndodh edhe per shkak te massmedias, e cila na bombardon me informacione rreth meshkujve apo femrave perfekte. Ndihemi te turperuar nga trupi jone dhe e fshehim edhe gjat aktit seksual. Kjo sjellje nuk sjell asnje lloj avantazhi.

Seksualiteti eshte dhe nje ceshtje fizike. Trupi eshte i perdorur si nje instrument i cili na ofron kenaqesi. Refuzimi i tij gjat aktit seksual eshte sikur te rrahesh nje gozhde pa cekic.

Keshillat e specialisteve

Nuk eshte nje ide e mire qe te respektosh hap pas hapi keshillat gjenerale. Informacionet te cilat i gjen ne massmedia mund te jene me shume informative sesa dicka te cilen mund ta aplikosh ne cfare te pershtatet. Ti je i pari dhe eksperti me i mire atehere kur vjen fjala per seksualitetin.Mos lejo friken te kontrolloje

Mbase eshte per shkak te edukimit ose mbase eshte nje gje natyrale, por njerezit kane frike nga seksi. Ne vecanti kur ndodh per here te pare. Ky eveniment i aktit te pare seksual mund te jete i frikshem dhe per shkak se eshte akoma dicka e panjohur. Por me sa duket kemi frike nga seksi edhe shume kohe pasi kemi kaluar pengesen e pare.

Mos lejo friken qe te drejtoje ne nje marredhenie. Me mire do te ishte qe te flisje rreth kesaj. Diskutimet mund te ndihmojne qe te kesh besim ne partnerin tend, kurse friko do te zhduket si nje rrjedhoje normale.Seksi eshte dicka special

Egzagjerimi nuk eshte i mire per asnje gje. Seksi eshte dicka special, por jo shume special, mos ta fryjme muabetin. Egzajerimet ne kete fushe mund te cojne ne merzitni. Te jesh shume i dashuruar rreth seksit eshte shume e papershtatshme. Seksi eshte zakonisht dicka e zakonshme.

Dhe kjo eshte dhe menyra ne te cilen duhet te merret. Cokollata eshte e mire, por jo cdo lloj dhe jo gjithe kohen. Disa here cokollata eshte vetem cokollate.

 

No comments:

Post a Comment