Friday, August 19, 2011

Simptomat e dependeces nga seksi

Ky artikull do te ndihmoje qe te kuptosh ne qofte se ke simptomat e  varesise nga seksi ose ne qofte se ndodh qe te pelqeje shume fare seksi.Cdokush qe beson qe dependenca nga seksi eshte nje nga gjerat me te mire qe mund ti ndodhe nje qenie njerezore, e ka shume gabim. Per shkak te varesise nga seksi mund te humbasesh miqet, familjen, kushurinjte, partneret ose vendin e punes, sic ndodh dhe ne rastin e cdokujt qe eshte dependend me tjeter gje. Nje dependent nga seksi eshte i interesuar vetem per seks dhe per cdo gje qe ka lidhje me te. Lexo artikullin dhe do te shikosh simptomat nga seksi perpara se te jete teper vone. E verteta eshte se nje dependent nga seksi, pervec faktit se nuk mund te kontrolloje jeten, as qe e provon qe eshte dependent.

Ben nje jete te dyfishte

Partneri nuk eshte i mjaftueshem. E tradheton konstant dhe ke nje ose me shume te dashur/a te cilat i fsheh. Takoheni vetem per seks, pa te cilin nuk mund te mbijetosh. Shume persona tradhetojne partnerin, por kjo nuk do te thote qe jane dependenta nga seksi. Tregohu shume i vemendshem, ne qofte se tradhtone vetem per seks dhe ne qofte se e fsheh kete nga njerezit afer teje.Kerkon gjithmone permbajtje seksuale

Perdor cdo moment per te kerkuar dicka te tille? Ne qofte se nuk ke kohe qe te kerkosh cfare te duhet, mungon nga vendi i punes ose heq dore nga daljet me shoket? Preferon qe te kalosh kohen duke kerkuar pornografi ose takime ne internet? Eshte nje simptome e qarte e dependences nga seksi. Nuk je nje person te cili i pelqen kjo, por nje person qe nuk mund te jetoje pa kete.

Ve ne rrezik punen dhe jeten?

Je dependent nga seksi, je i vetedijshem qe ben dicka te keqe, te vret dhe ndergjegja, por beson qe seksi ja vlen dhe rrezikon gjithcka - marredhenia me partnerin (sepse genjen dhe tradheton) , vendin e punes (sepse nuk arrin me ne vendin e punes ose sepse ben seks atje), por edhe jeten (per shkak te kontakteve te pambrojtura dhe nga nderrimi i partnereve seksual).Ne qofte se te ndodhin ato te permendurat me siper dhe ke arritur te humbesh partnerin, vendin e pune, ke pasur shume semundje, ke frime per jeten tende dhe gjithsesi rrezikon dhe kryen marredhenie seksuale te pambrojtura, atehere duhet te kerkosh ndihme sa me shpejte.

Kerkon gjithmone aventura te reja

Si nje dependent i vertet, bej cfare eshte e nevojshme qe te marresh cfare ke nevoje - thyen ligjin, ose ben dicka qe nje ligj i pashkruar i sjelljes ndalon . Me siguri ke shpesh here probleme per shkak te nevojave te tua seksuale. Ne kete situate, eshte evidente qe ke nevoje per ndihmen e specialisteve.

 

No comments:

Post a Comment