Monday, August 22, 2011

Takime ne erresire

Britaniket kane shpikur nje tjeter lloj takimi - me sakt, ne erresire, cfare i jet termit "blind dating" nje dimension te ri.

 

Keto jane takime ku ciftet nuk shikojne fare njeri tjetrin.

Nje mode e re per sa i perket takimeve vjen nga Londra. Pas "speed dating" dhe "internet dating", eshte shfaqur "dark dating". Agjencia martesore direct.com ka nxjerre ne treg nje menyre komplet te re. Klientet e sitit u ftuan te lene rutinen e bisedimeve ne internet dhe takimet e modes se vjeter menjeane.

Restoranti ku ndodhin keto gjera quhet "Dans le Noir" . Ne brendesi eshte erresire, kurse kamarjeret kane shpesh here me sherbimin e tavolinave, ashtu sic mund ta imagjinoni. Kamarjeret ju cojne ne tavoline dhe mund te shijoni nje kokteil dhe nje bisede pa e pare partnerin.Reagimet e njerezve rreth ketij lloji takimi jane shume te perzjera, por shumica i gjejne shume interesante." Eshte dicka shume ndryshe. Eshte argetuese qe te flasesh me dike pa e pare, pa e gjykuar per gjatesine ose karakteristikave te fytyres. Mund te flases i lire me personin tjeter, pa asnje lloj paragjykimi. Pjesa me interesante eshte kur zbulon se si tregon personi tjeter, kur pas takimit te cojne ne nje dhome ne te cilen mund te shikosh." Keshtu e kane pershkruar ato qe kane marre pjese ne nje takim te tille.

Nuk clirohen asnje lloj paragjykimesh se si tregon njeri apo tjetri, gjat bashkebisedimit. Theksi vendoset mbi personalitetin e secilit dhe ne menyren se si shprehet tjetri.

No comments:

Post a Comment