Wednesday, June 22, 2011

Mos e konsidero veten si dashnori me i mire

Nje dashnor i mire ka besim ne vetvete. 

Mund te kete nje dashnor i mire me shume besim ne vetvete per te permiresuar performacat seksuale?

Nje dashnor qe beson ne vetvete eshte si nje enderr e bere realitet, deri sa behet nje makth i vertete.

Nje dashnor i mire, i cili di cfare te bej ne krevat, si te stimuloje oral, pa thene asnje llafe dhe i cili tregon nje aftesi per tu patur zili eshte enderra e cdo femre. Megjithate, ndonjehere shume i mire do te thote shume.

Megjithese eshte e kendeshme qe te dorezohesh dhe te gezosh nga prekje te afta, pa patur fjale te cilat te eksitojne, ose qe te pyesin partneren cfare deshiron. Ne qofte se nuk e pyet, te pakten degjoje kur te flet. 

Kur vetebesimi kthehet ne egoizem

Eshte nje linje shume e holle midis vete-imazhit pozitiv dhe besimit te tepruar. E para te con ne rezultate te shkelqyera, kurse e dyta ka rezultate negative. Dallimi mis te dyjave, edhe pse eshte e vogel, mund te ndihmoje ne vendimin e partneres per te ndenjur apo per te ikur.

Vetebesimi i tepruar atehere kur vjen fjale per seks do te thote qe e konsideron veten te gjithedijshem. Por nuk do te dish asnjehere cdo gje. Mund te permiresohesh vazhdimisht, edhe pse flasim per naten e pare te dashurise ose per nje marredhenie te gjate. Duhet te jesh i vetedijshem qe edhe pas shume vitesh te kaluara sebashku me partneren, nuk di gjithcka. Nje i dashur i cili eshte shume i sigurte ne vetvete, behet shurdh. Ai kerkon kenaqesine dhe ka gjetur nje menyre te shpejte per ta marre. Pse duhet te degjoje udhezimet e nje femre, te ngase ngadale dhe te shikoje peisazhin? Ne fund te fundit, ajo do te arrije qellimin, por ne kohen e imponuar nga ai.

 

Rishqyrto cdo gje qe di

Kur perkedhel partnere ne ate menyre me te cilen e ke bere nje qind here me perpara, mund te pershperise ne vesh qe do te bej dicka te ndryshme. Por ti nuk e degjon. Mbase do ta besh per momentin, por do te kthehesh prap ne zakonet e vjetera. Nuk degjon cfare do ai dhe del nga rutina.

Pse te lodhesh me nje gje te tille? Kur arrite ti japesh nje kenaqesi te madhe aq here. Ne vend se te ndalosh, hecen perpara me vetebesimin. Dhe kjo etikete i vetbesimit te tepert eshte e plotesuar nga nje tjeter, ajo e te dashurit egoist. Menjehere bie ne syte e partneres nga podiumi ne vend te fundit sepse nje i dashur egoist eshte dashnori me i keq.

Kur nje mashkull krijon nje opinion per veteveten, partnerja e tij dhe jeta e tyre seksuale ne baze te eksperiencave te meparshme eshte veshtire ti mbushet mendja qe gabon. Me sakte, ai nuk e dallon qe gabon sepse ai eshte sjell ne te njejten menyre aq here sa mund te beje te njejten gje edhe ne gjume. Eshte edhe me keq kur ben qe parnerja te bjer ne gjume dhe ai mos te kuptoj kete gje.

No comments:

Post a Comment