Sunday, July 31, 2011

Seksi oral eshte normal!

Kerkimet me te fundit reth aktiviteteve seksuale te adoleshtenteve vertetuan perseri popullaritetin e seksit oral.Seksi oral eshte komplet normal!

Te nderuar prinder, kemi disa lajme te cuditshme per ju! Kerkimet shkencore me te fundit rreth aktiviteteve seksuale te adoleshenteve, te publikuara ne Journal of Adolescent Health vertetuan perseri nje lidhje te forte midis aktit seksual oral dhe atij vaginal ne radhe te adoleshenteve. Seksi vaginal u praktikua nga afersisht 50% te doleshenteve te moshes 15-19 vjec, kurse seksi oral nga 55% te tyre.

Ne qofte se adoleshenti juaj e praktikon njeren nga keto te dyja, ka mundesi ta beje dhe tjetren.

Ruajtja e virgjerise nepermjet seksit oral

Midis atyre qe nuk kane bere asnjehere seks vaginal dhe, si rrjedhoja, jane ne vazhdimesi te virgjer, 23% kane provuar seksin oral. Ky numer mund te duket i madh deri sa te zbuloni qe midis atyre qe kane bere seks, numri i atyre qe kane bere seks oral eshte edhe me i madh, 87%.

Kerkimet treguan qe shume adoleshente humbin "virgjerine orale" afersisht ne te njejten kohe kur humbin dhe virgerine vaginore. Femijet tane, si rrjedhoje, nuk mesojne me perpara praktikat seksuale, dhe pastaj te zgjerojne njohurite, ata duan qe te mesojne te gjitha njeheresh.I njejti tipar mund te vihet re edhe tek ato qe jane disa vjec me ne moshe. Diferenca ne perqindje i atyre qe kane bere seks vaginal dhe atyre qe kane bere seks oral eshte rreth 5%, seksi oral eshte i praktikuar nga afersisht 96% te studenteve.

Seksi oral nuk eshte me nje tabu

Rezultatet e kerkimeve treguan qe popullariteti i seksit oral eshte ne rritje ne radhe te te rinjve.

Edhe femrat deshirojne te bejne seks ne grup!

Femrat e gjejne idene per te bere seks ne grup shume terheqese, aq terheqese, sesa shpesh here jane fillimtaret e nje reprize te tille.Seksi me tresh ze vendin e pare ne ne topin e fantezive

Rehotpie.com , siti me i madh i dating australian, zhvilloj nje sutim ne radhen e 8700 anetareve te cilet kishin marre pjese ne seks ne grup. 40% nga keto thane qe anetaret e te dy sekseve u perfaqesuan ne menyre te barabarte ne seksin ne grup, 30% nga keto kishin marre pjese ne seks ne grup ku shumica ishin meshkuj, kurse per sa i perket pjeses tjeter prej 30%, shumica ishin femra.

Seksi me tresh eshte ne vazhdimesi me popullori, por vetem nje e treta e pjestareve thane qe kishin marre pjese ne nje akt seksual ne grup i cili kishte 5 ose me shume persona.

Seksi ne grup eshte me popullor ne radhet e cifteve sesa ne radhet e njerezeve vetem, kurse arsyet e tyre per te marre pjese jane eksitimi, ndryshimi dhe deshira per te ndryshuar dicka ne marredhenien e tyre per kohe te gjate.Seksi ne grup eshte popullor edhe ne radhet e femrave!

Eshte, gjithashtu, interesante qe ideja e seksit ne grup eshte pothuajse po aq terheqese per meshkujt, por edhe per femrat. Nje numer i madh prej 46% te femrave ishin fillestaret e seksit ne grup.

Geoff Barker, ekspert ne marredhenie, deklaroj se femrat nga Australia jane me te lira shpirterisht sesa meshkujt: "Thash qe meshkujt do te ishin me te interesuarit, por me sa duket femra jane edhe me te entuziasmuara nga seksi ne grup,sesa meshkujt. Ne dallim nga meshkujt, femrat nuk ndjejne asnje presion nga ana e shoqerise dhe shprehja e seksualitetit te tyre eshte e inkurajuar nga mass-media dhe meshkujt.

Me sa duket asnje gje nuk eshte sic ishte ne te kaluaren....

Edging - ne kulmin e orgazmit

Ne nje permbajtje seksuale, termi i edging i referohet arritjes ne piken e orgazmit, pastaj shtyrjen e kesaj duke u ndaluar, duke e ngadalesuar ose duke ndryshuar tipin e stimulimit seksual.Ne shumicen e rasteve, edging-ul eshte i pershkruar ne masturbim, ne te cilen te provokon kenaqesi deri ne piken e orgazmit, pastaj ndalon. Pastaj fillon te stimulosh perseri deri ne piken e orgazmit dhe pastaj terhiqesh prap. Pastaj,ne fund, nuk ndalon, shume persona e pershkruajne orgazmen si shume intensive.

Edging mund te realizohet gjate cdo aktiviteti seksual, por specialistet ne edging thone qe perdorimi i dores per stimulim i ofron kontrollin me te madh. Nje nga gjerat e mrekullueshme rreth edging eshte se te kerkon nje vemendje shume te madhe per pergjigjen seksuale ose, ne qofte se je duke e bere me dike, do te thote qe duhet te jesh i lidhur me pergjigjen e partnerit.

Lodra seksuale jote e pare

Lodrat seksuale nuk jane gje tjeter vec se instrumenta te cilat kane si qellim qe te ndihmojne te besh eksperimente dhe mbase qe duhet te provoni disa me perpara deri sa te gjeni ate qe ju pelqene.Ja disa sugjerime baze se si te zgjedhesh lodren e pare seksuale:

- Fillo me dicka te lire;

- Zgjidh nje loder me shume funksjone;

- Zgjidh dicka te thjeshte. Zilet ose bilbilat jane te interesante, por zakonisht nuk jane te nevojshme;

- Heren e pare kur provon nje loder, provoje vetem. Do te ndiesh me pak presjon dhe do te kesh ndjenjen qe je me e lire te besh eksperiment;

- Sigurohu qe ke librifikant dhe bateri.

Lodrat seksuale jane nder te paktat produkte konsumi ne bote te cilat nuk vijne me libra perdorimi te specifikuara. Ne fakt, zakonisht nuk kane asnje lloj instruksione perdorimi.

Dhe kjo sepse menyra se si perdor nje loder varet ne pergjithesi nga ti dhe nga ajo qe do qe lodra seksuale te bej per ty.

Njihu me shokun e femrave: Buddly

Per disa femra, vibratori eshte si nje shok i mire, per mos te theme shoku me i mire.Per kete arsye, linja e vibratoreve Toyfriend ofron produkte te forta, funksjonale dhe te krijuara ne ate menyre qe te jene te lezetshme dhe cdo femer ti pelqeje.

Buddly eshte nje vibrator prej silikoni, me bateri, i pershtatshem per perdorim te jashtem, por edhe te brendshem, i mire per te gjithe anet, madhesite dhe format e trupit dhe me nje cmim te mire ne krahasim me cilesine.

Eshte e perbere nga tre sfera te graduara dhe prej nje motorii me pese funksione i cili do te ofroje ndjenja te forta. Eshte nje zgjedhje e pershtatshme per adhurueset e vibratoreve te ndodhura ne fillim ose ne mezin e "karrieres"

Teknika per masturbimin femeror

Je merzitur duke ferkuar klitorisin ne te njejten menyre prej shume kohesh? Ja disa teknika te cilat mbase ke deshire ti provosh.Baloni me uje

Mbushe nje balon me uje te ngrohte per te luajtur me format e ndryshme te ketij. Vendos pak lubrifikant ne klitoris, pastaj shtype baloni ne te kunderten e grykes dhe mundohu te besh levizje rrethore. Uji i ngrohte dhe vibrimet e buta te balonit, plus presjoni i ketij mbi klitorisin tend do te cmendin.Deodoranti

Disa deodorante kane nje top ose nje rrote qe rrotullohet ne pjesen e siperme te produktit per te lehtesuar perdorimin. Kur te mbarosh deodorantin, vendos lubrifikant. E di se cfare te besh me ate ne vazhdimesi, apo jo? Keto deodoranta kane nje forme te pershtatshme eshte per penetrim. Por perpara se ta beni kete duhet ta pastroni mire me perpara.

Takat

Ne qofte se pak me kurjoze, kjo mund te punoj per ty. Ulu ne ate menyre qe taka te jete poshte vagines tende. Fillo te levizesh para dhe mbrapa.Mbathje me vibrator

Vendos nje vibrator ose nje vibrator klitorisi ne mbathje. Njomi te dy duart dhe stimulo kokrrat e gjoksit. Do te kesh ndjenja te medha!Dushi

Nen dush, hapi pak kembet dhe drejtoje dushin drejt klitolisit. Duke ndryshuar momentet nga uji i ftohte ne ate te ngrohte, do te ndjesh nje kenaqesi te madhe.

Thursday, July 28, 2011

Ngrije partneren ne qiell nepermjet teknikes Twix !

Partnerja jote beson se cokollata eshte me e mire sesa seksi? Thuaji qe tani ke nje metode te re per ti "embelsuar" eksperiencat intime...Coje ne qiellin e shtate - beji nje Twix!

Kjo eshte nje nga teknikat me te mira per stimulim manual qe do ta cojne partneren tende ne qellin e shtate. Pse jo nje Twix? Thjesht sepse levizjet qe ben per ti dhene nje orgazem jante te njejtat me ato nga reklama e cokollates Twix. E di apo jo?

Mire pra, te shikojme se per cfare flitet. Duhet te perdoresh dy gishta, domethene treguesin dhe gishtin e mezit. Futi ne vagine dhe pastaj largoji ngadale, ne formen e shkronjes V. Pastaj veri prap ne pozicionin fillestar. Perserite proceduren. Ti besh Twix eshte sikur gishtat e tu te imitojne levizjen e gershereve. Dora jote mund te rrije ne pozicion orizontal ose vertikal.

Ngrije ne qiell - pak me ndryshe

Menyra Twix nuk eshte shume e lehte sepse mjedisi ku e perdor eshte shume i ngushte. Nga ky shkak, disa njerez preferojne qe te perdorin menyren "Frog Prince". Ka kete menyre sepse levizjet te cilat i ben qe te kenaqesh partneren jane te ngjashme me ate te menyres se notit "si bretkosa". Mund ta imagjinosh? Prap fillon duke vendosur dy gishta ne vagine. Pastaj i leviz sikur je duke notuar si breshka, duke perdorur levizje rrethore te gishtave brenda vagines.

Muret vaginore te femrave jane te ndjeshem ne menyre te ndryshme dhe ofrojne kenaqesi seksuale ne menyre te ndryshme. Si zakonisht, femrat nuk jane te kenaqura ne menyre te barabarte nga kjo gje. Si rrjedhoje, nuk eshte e nevojshme qe kjo menyre te punoje dhe per partneren tende. Me gjithe keto, mund te perdoresh doren tjeter per ti stimuluar klitolisin, gje e cila ka pak shance qe mos ti pelqeje ndonje femre.

Dhe nje gje, perpara se ti provosh keto menyre priji thonjet e dhe perdor kreme duarsh. Femrat nuk i pelqejne thonjte e medhenj me cepa ne nje mjedis aq te bute.

 

 

Si te besh pozicionin nga mbrapa me te pelqyeshem?

Doni te ndjeni kenaqesi me te madhe ne kohen kur e beni nga mbrapa? 

 

Shume femra besojne qe pozicioni nga mbrapa i ofron kenaqesi vetem meshkujve. E verteta eshte se, atehere kur pozicioni eshte korrekt, pika jote G eshte i stimuluar dhe mund te arrish ne orgazem ne nje intensitet qe nuk e ke provuar me pare.

Te perqendrohemi ne nje nga shumellojshmerite e pozicionit nga mbrapa, nje shumellojshmeri ku penisi stimulon direkt piken G. Ky pozicion eshte nje nga te paktet ku penisi shtyp butonin tend magjik sikur koka e ketij e di se ku eshte vendi sekret i pikes G.

Ta besh nga mbrapa ka shume avantazhe te tjera pervec stimulimit te pikes G. Sepse ky pozicion eshte shume mireprites - shumica e gjitoreve e bejne ne kete menyre- ajo nxjerr kafshen nga brenda nesh.

Atehere kur ndihesh shume e eksituar dhe deshiron qe ti dhe partneri jot te keni pjese nga pak aksjon"me te forte", nga mbrapa eshte zgjidhja me e mire. Sepse nuk e shikojme njeri tjetrin ne sy jemi me te sigurte ne vetvete dhe me te ndjeshem nga kenaqesia jone. Kur nuk bazohemi shume ne shikim, vemendja jone eshte e terhequr ne menyre automatike nga ndjenja e te prekurit dhe te degjuarit.

Si ta besh nga mbrapa ne nje menyre me te pelqyeshme?

Ulu dhe rri ne gjunje dhe ne krahe, mos u mbeshtet me duar po me parakrahet. Partneri jot do te rrije nga mbrapa teje, ne kembe ose ne gjunje.  Shtylla jote kurrizore duhet te jete e lakuar mire, gje qe do te ndihmoje ne zgjerimin ose ne tkurrjen e murit vaginor dhe mund te kontrollosh sa thelle te penetroje penisi.

Shtylla kurrizore e lakuar, pervec stimulimit te pikes G, do ti ofroje me shume kenaqesi partnerit tend sepse presjoni i murit vaginor  ne koken e penisit eshte me i madhe ne kete pozicion. Ne qofte se ndjenj dhembje, pamvarsisht kontrollimit te thellesise se penetrimit, kerkoji partnerit tuaj qe te mos leviz penisin perpara dhe mbrapa, por te rrije brenda ne vagin dhe te perdore levizje rrehore.

Ne qofte se fillojne te dhembin krahet pas nje kohe, vendos nje jastek poshte tyre ose rri e shtrire, ne ate menyre qe pjesa e siperme e trupit te jete e shtrire ne krevat dhe mezi te jete perpjet. Ne kete pozicion penisi do te arrije piken G, te vendosur ne pjesen e brendshme te murit vaginor.

Per fat te keq, duket se jo te gjitha femrat kane piken G. Ketyre i rekomandojme perdorimin e nje lubrifikant i cili rrit kenaqesine gjate aktit seksual. Gjate penetrimit nga mbrapa, lere partnerin te rrije siper teje ne menyren qe barku i tij te te prek kurrizin tend.Me nje dore mund te mbeshtetet tek ty, kurse me tjetren mund te stimuloje klitorisin. Duhet te mbash nje pjese te peshes se partnerit ne kete pozicion sepse mund te lodhet shume lehte.

Wednesday, July 27, 2011

Seks oral per here te pare?

Cdo femer e shikon seksin oral me ndruajtje.Si te pregatitem psikologjikisht per heren e pare?

Pyete veten pse do qe ta besh kete. Perpara se te marresh penisin ne goje per here te pare, nje femer e ka te veshtire qe te besoje qe do te mund te gjeje kenaqesi duke bere kete. Ne qofte se nuk e ben nga kurjoziteti, por nga nje tip ndjenje detyrimi, eksperienca do te jete jo e kendshme, dhe as partneri nuk do te gezohet dhe aq shume.

Te sugjerojme qe te shikosh penisin si nje verson te vogel te partnerit tend. Nuk ke ndjere ndonjehere qe te vjen ta hash? Seksi oral eshte menyra me e afert qe te besh qe kjo deshire seksuale te behet realitet.

Si mund te besh ushtrime me perpara?

Je duke perdorur trurin ne kete moment per te gjetur ide me te mira per stimulimin e organeve seksuale te partnerit tend.

Mbase ke degjuar me perpara shprehje te llojit "thithe/haje/lepije..". Mund ti perdoresh per te bere nga nje gje abstrakte nje gje konkrete. Thithe gishtin. Mund ta lepish, thithesh, kafshosh....provoje! Kur nuk do te duket me qesharake, atehere mbase do te fillosh te ndjesh kenaqesi, e cila eshte rreth 1% nga cfare ndjen partneri juaj kur e stimulon ne kete menyre. Kur fillon qe te thithesh gishtin me vetebesim, provoje dhe me te tijin.Cfare duhet te bej me duart?

Kur konsideron se eshte koha e pershtatshme, bej eksperiment mbi partnerin tend. Me duart, si fillim. Si here te pare eshte mire qe ti besh gojore kur eshte penisi ne ereksion. Pasi te behesh me me shume eksperience, mund te fillosh dhe me nje penis me pak te eksituar.

Ne qofte se e ben kete per here te pare, do te ishte nje gje e mire qe ta habisesh partnerin dhe mos ti thuash se cfare ke ne mendje te besh, duke filluar nga stimulimi me dore ne gojore menjehere. Mbase doren ne rrezen e penisit, duke e levizur unison me gojen tende.  Ne kete menyre, nuk duhet te shkosh me gojen me larg sesa duhet ta beje ne qofte se nuk perdorje duart.

Si te perdor buzet?

Levizi buzet mbi penisin e tij, puthe, etj.Por mos u kenaq vetem me kaq. Shtrengoje mire me buzet e tua, ne ate menyre qe ta thitesh si nje lepirese.Mund ta provosh ndjenjen ne gishtat e tua. Ndryshimi nga lepirje dhe thithje eshte e madhe,por jo shume fillestare e kuptojne kete.Mund te perdor dhembet?

Shume meshkujve nuk i pelqen dhimbja, te paktej jo ne nje zone te tille te ndjeshme, keshtu qe trego kujdes. Jane meshkuj te cilet preferojne qe te jene te kafshuar, ose, qe ta themi me mire, te cileve i pelqen qe te kene penisin midis dhembeve. Pyete.

Ku te shikoj?

Per nje mashkull, gojorja eshte nje skene interesante dhe per sa i perket pozicionit vizual. Ne qofte se nuk gezohet nga ndjenja e konktrollit duke pare partneren ne gjunje perpara tij, pamje duke penetruar gojen tende me siguri do ta eksitoje. Per pa bere skenene edhe me eksituese, shikoje ne sy. Ne kete menyre ai do te jete dhe me i vetedijshem se cfare po ndodh me te, ndjenja e lidhjes midis jush do te jete me e madhe.

Nje lidhje do te thote qe te degjosh partnerin

Tingellon e lehte, apo jo?E mire, ne qofte se do te dinim te gjithe si te degjonim ne nje menyre efikase, do te ishin me siguri me pak probleme ne lidhjet tona.

Permiresimi i mundesive per te komunikuar mund te jete shume e nevojshme jo vetem per te zgjidhur problemet e dala nga lidhja, por dhe ne shume te tjera te jetes. Keshtu qe mos hezitoni te provoni te mesoni si te komunikoni me efikas. Komunikimi eshte thelbesor per jeten tende seksuale, ne vecanti kur meson te degjosh deshirat e partnerit tend, do te dishe se si ti plotesoshe.

Komunikimi do te thote degjim efikas

Te dish te degjosh nu do te thote vetem qe te degjosh mire. Do te thote qe te degjosh partnerin ne ate menyre qe te jeshe ne gjendje te kuptosh se cfare do qe te thote. Komunikimi mund te beje konflikte me te tensionuara ne momentin kur nuk kuptojme mesazhin qe partneri na e dergon.

Degjimi efikas na lejon qe te bejme pyetjet e sakta dhe te mund ta kuptojme partnerin tone. Ky lloj feedback do ti lejoje partnerit te dije ne qofte se e kuptuan sakte. Degjimi dhe kuptimi mund te behen duke praktikuar duke bere permbledhjen e fjaleve te tjetrit: "Ne qofte se kuptova mire, cfare the ti...".Eshte shume e rendesishme qe te mos ndaloni njeri tjetrin, por ti lejoni partnerit qe te shprehe mendimet e tij.

Kontrolloje veten ne cdo pike te fjalimit te partnerit tend dhe mos u nxito qe te nderhysh, me mire merr nje cop letre dhe fillo sheno idete. Do ti shprehesh menjerehe sa te permbledhesh fjalet e partnerit.Gjuha e trupit luan nje rol te rendesishem ne komunikim

Gjuha e trupit mund te inkurajoje ose jo komunikimin. Inkurajimi vjen nga kontakti i syve dhe pozicioni vertikal i trupit, i cili i tregon partnerit tend qe je e perqendruar komplet rreth fjaleve te tij/saj. Kur leviz koken do te thote qe ben pjese aktiv ne fjalim dhe qe ndjek partnerin- vetem ne qofte se leviz koken nga ndonje zakon (pa degjuar se cfare te thote). Nje shembull te gjuhes se trupit cinkurajues eshte qe te mbash duart bashke - kjo gje shfaqe gjendjen tende mbrojtese.

Kontrollo ndjenjat

Ndjenjat e forta jane, me siguri, te nje rendesie te madhe per funksjonimin e lidhjes, por, kur vjen fjala per diskutime serioze, keto jane komplet te kota.  Inati nuk do te ndihmoje qe te zgjidhesh probleme, keshtu qe mund te jete me mire qe te marresh ajer thelle dhe te shtrengosh duart nga inati dhe te lejosh qe ndjenjat te qetesohen perpara se te flasesh.

Merr kohen e nevojshme qe te qetesohesh. Ne shumicen e rasteve, sic do ta shikosh pas zenies, ishte pa kuptim qe te fillosh nga fillimi te berrtasesh.

Edhe femrat "ejakulojne"

Si e gjeten shkencetaret se ejakulimi femeror nuk eshte i njejti me rrjedhjen e urines?Kokra qe ndihmoj ne zbulimin e misterit

Jo vetem ne, njerezit e thjeshte, por edhe shkencetaret ishin te interesuar se si eshte puna me ejakulimin femeror. Eshte me te vertete ejakulim apo rrjedhje e vezores?

Ndodhet nje kokerr e cila e ngjyros urinen dhe e ben ngjyre blu. Kjo ju administruar femrave te cilat ejakulojne. U zbulua qe lengu i tyre nuk ishte blu, te pakten jo aq blu sa ngjyroset urina normalisht. Ekzistojne edhe shenja urine te sekretuara ne te njejten menyre si ne rastin e meshkujve.Pse te gjithe meshkujt ejakulojne ne kohen qe per femrat eshte vetem nje perjashtim?

Femrat nuk degjojne shume shpesh te flitet rreth ejakulimit femeror dhe as qe mund te shpjegoje cfare ndodh me ato, keshtu qe ndonjehere kane frike. Kane frike se mos i shpeton urina, si rezultat kontraktojne muskujt shume forte. Disa prej tyre kane turp dhe nuk mund te relaksohen me te vertete. Mbase injoranca rreth orgazmes femerore eshte me nje rendesi thelberore ne kete rast.

Femrave thjesh nuk i thuhet qe mund te ejakulojne. Me shume, ndryshimi midis orgazmit femeror dhe atij mashkullor eshte e shpjeguar disa here vetem nepermjet ekalulimit. Dhe prandaj femrat lidhin ndjenjen e tyre me cfare i eshte thene - ajo per te bere urinen. Askush nuk i ka thene qe mund te jete gje tjeter.Influenca e industrise porno

Edhe pse industria porno ekzagjeron gjithmone dhe tregon disa gjera ne menyre spektakolare, eshte e dobishme per femrat te ejakulojne. Filmat porno tregojne se meshkujt edhe femrat mund te ejakulojne, keshtu qe nuk ka pse te kesh frike ose ta shikosh kete gje si dicka anormale.

Te presesh per HSDD pas menopauzes?

Shume femra vuajne nga HSDD pas menopauzes, domethene crregullime hipoactive te deshires seksuale.Femrat ndryshojne pas menopauzes

Ne qofte se deshirojme te thjeshtesojme gjerat, mund ta themi keshtu. Zhvillohemi dhe ndryshojme gjate gjithe jetes. E ndjejme me shume atehere kur trupi jone fillon prodhimin e hormoneve seksuale dhe kur ndalon nga prodhimi i tyre. Domethene ne adoleshence dhe menopauze. Ndryshimet fizike kane ne nje influence te forte mbi te gjithe aspektet e jetes sone, ne vecanti mbi jeten seksuale.

Menopauza eshte nje e keqe naturale dhe e nevojshme per femerat, jeta e tyre ndryshon shume. Kjo gje ka avantazhe dhe dezavantazhe.

Llogjika e doktorreve eshte pak a shume keshtu. Femrat humbin deshiren seksuale pas menopauzes. Cilesia e jetes se tyre - per sa i perket shendetit - eshte me e vogel sesa cilesia e femrave te cilat kane ende nje deshire seksuale te madhe.

Crregullimi hipoaktiv i deshires seksuale shfaq probleme te tilla me ate te diabetit, osteoporozes ose azmes. HSDD eshte e pershkruar si "mungesa e rregullt e deshires seksuale" qe shfaq "stres dhe probleme ne cift" dhe eshte e quajtur tashme si semundje mendore ne disa shtete.Per cfare ishte studimi dhe si u drejtua?

Studimi u sponsorizua nga Procter&Gamble dhe u zhvillua nga Dr.Andrea K Biddle nga Universiteti i Carolines se Veriut. Biddle dhe ekipi i saj studjuan te dhenat e mbi 1000 femrave te cilat kaluan ne menopauze kirurgjikale (heqja e vezoreve) ose menopauze natyrore dhe u testua efekti HSDD mbi shendetin e tyre.

Femrat e perfshira ne studim me moshen nga 30 deri 70 vjec ishin ne nje lidhje te pakten 3 muaj. 6,6% nga femrat qe hyne ne menopauze natyrale dhe 12,5% qe hyne ne menopauze kirurgjikale u identifikuan me sindromin HSDD.

Keto femra ishin me pak te kenaqura nga jeta e tyre dhe nga marredhenia me partnerin dhe shpesh here vuajten nga depresioni. Ato kishin dy here me shume dhimbje kurrizi, lodhje dhe probleme me memorjen.

 Pula dhe veza

Ne qofte se shikojme problemin nga nje ane tjeter, mund te themi qe femrat te cilat vuajne nga dhimbje kurrizi, lodhje, humbja e memorjes dhe depresion pas menopauzes, qarte kane humbur deshiren seksuale. Kjo teze eshte po aq e vlefshme dhe mbeshtetet mbi te njejtat te dhena. Mund te tingelloje me llogjike.

Per nje femer 60 vjecare, te kesh hormone duket nje vendim i cuditshem, eshte pse organizmi i saj sapo eshte mesuar me mungesen e tyre.

Ne qofte se nje femer nuk ka deshire seksuale, dhe kjo gje e ben qe te ndihet e deprimuar, ajo nuk ka nevoje te trajtoje trupin por mendjen. Pse deshiron te kete marredhenie seksuale, cilat jane rrethanat, cfare lloj partneri ka, cilat jane zgjidhjet per jeten seksuale te cifteve me ne moshe e keshtu me radhe.

 

 

 

Tuesday, July 26, 2011

Si sigurohesh qe i pelqen seksi oral

Ja disa gjera me te cilat duhet te jesh i kujdesshem atehere kur deshiron nje seks oral dhe do qe edhe asaj ti pelqeje ta ofroj.


Sigurohu qe je i paster

Nuk ka gje me te papelqyeshme sesa te besh seks oral nje mashkulli i cili ka penisin e piset. Substanca qe ndodhet poshte kokes se penisit, e cila na kujton nje lloj djathi te bardhe dhe ngjites, eshte nje sekrecion normal i penisit, por e cila duhet pastruar shpesh.

Mbase e ke vene re se sa e pa pelqyeshme eshte per femrat. Sigurohu qe ke penisin e paster sa here ke qene ne tualet. Eshte mire qe te perdoresh nje sapun pa ere, sepse sapunat me ere irritojne organet gjenitale. Pas dushit, fshije mire koken e penisit per te siguruar ndaljen e shfaqjes te baktereve te ndryshme.Mos i bier murit me koke ne qofte se nuk te del

Edhe pse deshiron qe partnerja jote te beje seks oral, mos e forco. Te pelqen shpejt apo ngadale? Mos ja shty asnjehere koken lart e poshte.Penetrimi shume i thelle mund ta beje qe te vjelle. Eshte me mire ti thosh se cfare te pelqen. Per shembull, mund te thuash: "Kjo me pelqen". Mund ta besh me shpejte ne qofte se deshiron. Ajo do ta dije se cfare te pelqen dhe do te vendose vete si do ta beje.

Ne qofte se me ben, te bej dhe une

Mbase te gjithe e dime se cfare do te thote kjo. Ne qofte se nje femer do qe te ofroj seks oral, ofroj dhe ti asaj. Mund te perdoresh  nje nder pozicionet me te njohura "69", dhe te kenaqeni ne te njejten kohe.

Njoftoje pare se te vije

Edhe pse vendosi te te bej seks oral, nuk ndodhesh ne nje hotel i cili te ofron sherbime "all inclusive". Ne qofte se deshiron ta derdhesh ne gojen e saj, duhet ti marresh lejen perpara se ta besh. Shume femra nuk e pelqejne tja derdhin ne goje, dhe duke bere nje gjest te till, ka mundesi qe mos ta besh shume te lumtur. Ne qofte se eshte dakord, mund te ndodh qe ne momentin e ejakulimit te marre ajere dhe si pasoje te gelltise spermen dhe mund te te kafshoje.

Keshtu qe lere te vendose.Keshtu, te dy do te kenaqeni.

Cfare metode per te rritur penisin funksjonon?

Deshiron nje penis me te madh? Lexo dhe zbulo cfare metode per te rritur penisin funksionon.


Shume kompani premtojne rritjen e penisit kundejt lekeve, cfare ne te shumten e rasteve eshte nje mashtrim.Cfare mendojne ekspertet per metodat per rritjen e penisit dhe per rezultatet e arritura?

Sipas tyre, mjekimet e ndryshme dhe ushtrimet per rritjen e penisit jane humbje kohe dhe nuk japin rezultate te dukshme. Procedurat kirugjike per rritjen e penisit jane te konsideruara si metodat me te mira.

Procedura kirurgjike per rritjen e penisit

Keto operacione behen ne klinika private te ndryshme. Cmimet e procedurave jane mjaft te medha dhe mund te ndodhin probleme (rrjedhje gjaku, infeksione, deformime te organit).

Nje nder metodat me popullore eshte prerja e ligamenteve te siperme (ligamentet e siperme ngrene penisin gjate ereksionit). Pas operationit, do te jete i drejtuar poshte.

 Zmadhimi i penisit

Pergjate historise, njerezit kane perdorur metoda te ndryshme per te zmadhuar penisin. Shpesh here kane demtuar organet seksuale, ne vecanti demtime me ereksionin. Sot, kemi metoda te ngjashme te cilat jane te sigurta dhe te cilat jane te konsideruara 97% sukses. Nje nga keto metoda eshte perdorimi i nje peshe e cila zgjat penisin dhe indet e tij. Mban kete peshe disa ore ne dite, keshtu qe organi rri gjat gjithe kohes i zgjatur ne maksimum, cfare ka impakt mbi indet, pra dhe mbi gjatesine e organit. Pas disa muajsh mund te shikosh rezultatin.

Meshkujt nga Spanja dhe Italia thone qe metoda eshte e mire dhe qe jep rezultate. Ato te cilet e perdoren peshen cdo dite per 4 muaj, thone qe penisi i tyre u rrit me afersisht 1cm. Rritja e penisit varet nga cdo njeri me vete, por mund te marresh dhe nje rritje prej 4 cm. Rritja vihet re ne ereksion por edhe ne gjendje pushimi.

Si mund te kesh nje gjoks terheqes?

Femerat shpesh here admirojne gjoksin e meshkujve. Sigurohu qe gjoksi jot te jete shume terheqes!Qendrimi rreth gjoksit te meshkujve

Rreth gjoksit te femerave me siguri qe nuk jane thene pak gjera. Perkundrazi! Shpesh here duket sikur i japim vemendje te tepruar. Ndryshe, flasim shume pak per gjoksin e meshkujve. Kjo nuk do te thote qe nuk jane te rendesishem. Nje gjoks muskuloz dhe i zhvilluar mire eshte gjithmone terheqes, vetem se ky nuk eshte shum i njohur, nuk flitet rreth tij as te pakten gjysma nga sa flitet per gjoksin e femrave.Gjoksi shume i vogel apo shume i madh

Meshkujt kane probleme te ngjashme me femrat. Vetem se nuk flitet per kete, nuk do te thote qe nuk ekzistojn.. Gjoksi meshkujve mund te jete shume i madh, shume i vogel ose te varur.Gjithashtu, ato jane nje faktor terheqjeje ashtu sic eshte dhe gjoksi i femrave.

"Sa me te medhenj, aq me mire" nuk eshte nje kriter i cili ti aplikohet gjoksit te meshkujve. Keto mund te jene, me siguri, te medhenj dhe terheqes, por madhesia e tyre duhet te jete e pershtatshme, perpara te gjithave.

Gjoksi shume i vogel

Per meshkujt qe kane gjoksin shume te vogel, jane dy mundesi. Ato mund ta rrisin nepermjet nderhyrjeve kirurgjikale ose nepermjet sportit.

Si te rrisesh gjoksin me sport?

Muskujt e gjoksit jane nje objekt popullor per tu admiruar.Ekspertet rekomandojne ne vecanti ushtrimet me peshe ku e rendesishme eshte te furnizoje suportin e sakte per shpatullat, cfare do te thote qe duhet te besh ushtrime nga pozicioni i shtrire dhe jo ne kembe.

Keto ushtrime kane disa tipa ngritjesh duke perdorur muskujt e gjoksit nga pozicione te ndryshme per te forcuar pjese te ndryshme. Pervec se forcimit te muskujve, duhet te djegesh dhe dhjamin. Keshtu qe rekomandohet noti, sport me te cilin djeg shume dhjam dhe forcon muskujt e gjoksit.

Forma e penisit eshte e dhene nga gishti i madh

Harroje hunden, madhesine e kembes apo rracen.Mund te dallosh formen e penisit duke pare pak me vemendje gishtin e madh te partnerit tend.

Gishti i madh dhe penisi

Forma e gishtit te madh perputhet me formen e penisit. Ne qofte se veren se nje mashkull ka gishtin e madh me te trashe ne baze, kurse ne thua eshte me i holle, atehere do te thote qe eshte penisi eshte pak a shume njesoj. Koka e penisit eshte pak me e vogel, ne kohe qe pjesa e tjeter eshte e madhe.Ne qofte se pjesa e siperme e gishtit eshte gjithashtu me e trashe, atehere dhe koka e penisit do te duke e njejte.

Ne qofte se shikon nje mashkull me gishtat e gjate, por te trasha qe hollohen ne pjesen e siperme, do te zbullosh nje penis mjaft te madh dhe te gjere ne pantallonat e tij, por me nje koke me te vogel. Ne qofte se forma e gishtit eshte e vogel, por me e trashe ne pjesen e thorit, koka e penisit do te jete me e madhe sesa pjesa tjeter.

Meshkujt te cilet kane gishtat shume te bukura dhe femerore, kane dhe penisin te strukturuar bukur. Ne qofte se gishti i madh eshte pak i perthyer, mos te habiteni ne qofte se zbuloni qe eshte penisi eshte i njejte. Meshkujt te cilet kane thorin e madh sa gishti kane nje penis pak te perthyer ose me shume vena.Gjatesia

Per te gjetur gjatesine e penisit, duhet te kesh parasysh te gjithe doren. Kujdes. Ne qofte se gishtat jane te gjate ne krahasim me pjesen tjeter te dores, nuk do te thote qe gjatesia e penisit do te reflektoje kete gje. Gjatesia mund te gjendet duke analizuar gishtin e madh, duke e krahasuar me gishtat e tjetre, por eshte me doren.

Pra, ne qofte se nje nga ato persona qe ve sasine perpara  cilesise, mund te gjesh me lehtesi mashkullin e enderrave qe ne takimin e pare duke ndjekur keto detaje.Trashesia

Trashesia e penisit mund te gjendet ne te njejten menyre. Duhet patur parasysh se duhen llogarit te gjitha gishtat e dores. Trashesia e penisit ne varesi te gishtit te madh jane gjithmone te verteta 100% ne qofte se shikon me vemendje.

Kur shikon trashesine e gishtit te madh, mos ver theksin vetem ne mezin e tij, por shikoje te gjithe gishtin, qe nga baza deri siper. Mund te marresh nje evaluim me te sakte ne qofte se shikon nga ana e jashtme e gishtit dhe jo nga ana e brendshme.

Mjaft teori, tani eshte koha te vesh ne praktike ate qe sapo mesuat.

 

 

Eksitoje ne restorant!

Ne kohen e nje darke te kendshme, lere qe te shijoje dhe nje pjes nga ty.Te eksitosh partnerin ne restorant mund te jete nje prelud i shkelqyeshem.

Gjeste seksi me dore

Perpara se te dalesh per darke, vishu me nje fustan terheqes, me te cilen te nxjerresh format pa asnje turp. Ver dhe nje varese te bukur e cila te jete e gjate dhe te qendroje midis gokseve te tua. Lere qe te mendoj qe e pret nje nate e paharrueshme qe ne kohen e darkes.

Mund te fillosh duke i hedhur shikime joshese dhe duke luajtur me varesen. Levize varesen sa ne te majte e sa ne te djathte me gishtat dhe cdo here shiko perkedhel kalimthi gjoksin. Rregulloje flokun me dore per ti treguar qe fillove te nxeheresh dhe perkedhele qafen. Edhe pse do te sillesh sikur nuk veren gje, nuk do te kaloje pa u vene re shikimi i partnerit plot me deshire, i fiksuar mbi gjoksin tend.
Aktivitete erotike nen tavoline.

Nje levizje e cila nuk do ta lere indiferent eshte ta perkedhelesh me kembe nen tavoline. Hiqe kepucen dhe kerkoj kemben. Perkedhele ne anen e jashtme, pastaj nga ana e brendshme. Qe te arrish objektivin me lehte, perdor kemben te cilen e perdor me mire. Per shembull. ne qofte se perdor kemben e djathte, perkedheli kemben e djathte dhe keshtu me kemben e majte. Kjo gje do te lejoje qe te levizesh kemben me lehte dhe keshtu te arrish ne zonat ku ai mund te eksitohet me lehte.

Kur arrin ne gjunje, fillo lojen dhe zhvendosi kembet ne pjesen e brendshme te kembeve te tija, por kij kujdes qe te besh gjithcka  pa te pare te tjeret. Ne qofte se partneri juaj tregon shenja aprovimi, perdor kemben dhe fillo ta stimulosh ne zonen intime. Ki kujdes se mos mbaron lojen para kohe me pantallonat e qullet.

Luaj me pijen tende

Porosit nje cokollate te nxehte ose nje pije me akull. Mundohu te nxjerresh nje kub akulli nga gota me luge.Ne qofte se nuk mundesh keshtu, provoje ta kapesh me buze. Pastaj merre midis duarve dhe fillo te luash me te me buzet e tua. Njomi pak me kubin e akullit dhe lepiji ne menyre provokuese. Si embelsire, kafshoji lehte buzet e tua.

Lepiji gishtat dhe thithe te gjithe ujin qe ke mbi to. Sikur je duke e bere me penisin e tij. Lere te imagjinoje se cfare e pret pas darkes.

 

Thursday, July 21, 2011

Deshiron ta joshesh? Vishu me te kuqe

Sipas eksperteve, femerat te veshura me te kuqe marrim me shume vemendje nga meshkujt.Perse ta perdoresh kete gje ne avantazhin tend?

Me nje fustan te kuq ne nje takim

Nje kerkim i financuar nga Universiteti i Rochester ka treguar se e kuqa zmadhon joshjen e seksit femeror dhe qe meshkujt mund te shpenzojne me shume leke me nje femer te veshur me kete ngjyre sesa me nje tjeter. E kuqa na ben te mendojme per organet gjenitale dhe eshte e lidhur me ndjenja romantike, seks, zemer, dashuri, erotism, pasjon dhe diten e te dashuruarve.Studimi amerikan tregoj se meshkujt jane me lehte te impresionuar nga fustanet me ngjyre te kuqe. Ketyre i eshte treguar fotografi me femra te cilat mbanin rroba me ngjyra te ndryshme dhe duhet te imagjinonin sikur kishin nje takim me secilen prej tyre. Rregulli ishte qe kishin vetem 100 dollan ne xhep. Kur u pyeten se sa leke do te harxhonin per secilen femer, fustani i kuq morri shumat me te medha. Nuk kishte asnje dyshim dhe kur u pyten se cila femer i ben qe te mendojne per seks. E kuqa fitoj perseri.Cfare mund te nxjerresh ne pah me ngjyren e kuqe?

Duke pasur parasysh se e kuqa te ofron nje plus joshjeje, po ju japim disa keshilla per sa i perket se cfare pjese te trupit mund ti tregosh vlerat me kete ngjyre joshese.

E kuqa e ndezur eshte me siguri nje ngjyre te cilet meshkujt e verejne shpejt. Buzekuqi me kete ngjyre i nxjerr ne dukje buzet, kurse rrobat e kuqe i pershtaten bjondeve dhe femrave me floket me ngjyre te mbyllur, pra nuk mund te gabosh asnjehere ne zgjedhjen e nuances se pershtatshme.

Ne qofte se te duket qe e kuqa eshte nje ngjyre mjaft e forte dhe preferon rrobat me ngjyre te erreta, mund ta preshtatesh veshjen e erret me nje shall te kuq rreth qafes, bizhuteri ose kepuce te kuqe.

Ekspertet ne mode dhe seksologet vleresojne femrat te cilat kane pak te kuqe ne garderoben e tyre sepse kjo mund te kenaqet me efektet e krijuara nga kjo ngjyre.
 

Penisi ka personalitetin e tij!

Penisi aksionon shume here si ti doje qefi. Ai funksionon ose deshton, sikurse nje personaliteti. 

Penisi aksionin ne te shumten e rasteve si ti doje qefi. Ai funksionon ose deshton. Gjithashtu, eshte i konsideruar si nje nder organet njerezore me simbolike, si shenje e dominimit.

Penisi i perket te dyve.

Nuk duam te hyjne ne psikoanaliza ose biologji, por nuk do te jete dicka e keqe ne qofte se themi qe penisi, pamvarsisht qe eshte pjese e truptij te tij, i perket ne fakt te dy partnereve.

Kjo lidhje e sakte e emocioneve te programuara e pershtat nje mashkull me te gjithe llojet e eksperiencave dhe ndjenjave te lidhura me seksualitetin, identifet dhe zhvillim.

Kurse teoria e Freud ne lidhje me friken e meshkujve qe femerat ose nje prind xheloz do ti marr penisin (ne kohe qe femra e shikon si dicka qe ka humbur) eshte nje gje e shpjegueshme biologjikisht, por kjo do te thjeshtonte shume gjerat.Penisi eshte i admiruar nga femra ashtu sic meshkujt admirojne gjoksin e femrave

Penisi eshte nje okjekt estetik

Penisi mahnit te dy sekses per shkak te lekures, mundesite e tij dhe ereksionin por dhe per mundesite e tjera. Kurse pamvarsia e tij eshte pak si e frikshme. Por keshtu eshte i programuar ai. Te pergjigjet automatikisht disa stimujve.

Fakti qe penisi njerezor eshte me i madh sesa i te paraardhesve tone eshte mbase nje rezultat te funksioneve psikologjike te komplikuara.

Pse jane meshkujt te obseduar nga penisi

Shpesh here ai i tregon meshkujve auto-respekt dhe ndjenjen e identitetit. Keshtu qe, ne qofte se penisi nuk punon ose, edhe me keq, eshte i refuzuar nga nje femer, pasojat jane katastrofale.

Keshtu shpjegohet edhe shqetesimi i meshkujve per sa i perket madhesise se penisit te tyre. Gjithsesi, madhesia nuk ka lidhje fare me pa aftesine e tij fizike qe te kenaq partneren, duke pasur parasysh qe orgazna e femrave nuk eshte e varuar se sa thelle eshte penetruar. 

Duhe te pranojme qe, ideja e nje penisi te madh mund te eksitoje shume nga perfaqesuese e seksit te bukur, kurse disa deklarojne qe e ndjejne me thelle.

Dhe gjithsesi, nje vagin i pa dilatuar ka rreth 8-9 centimetra. Ne rastin me te mire, trashesia eshte ajo qe ka rendesi. Madhesia e nje penisi ne pushim, gjithashtu, nuk ka te beje me madhesine e tij atehere kur eshte ne ereksion. Nje penis i cili eshte i madh atehere kur nuk eshte i stimuluar zakonisht nuk rritet shume gjat ereksionit.

Leshimi i prezervativave vegane

Vegjetarianet dhe veganet do te gezohen kur te degjojne per produktin e ri. Ne Angli prezervativat vegane kane nje sukses te madh.Prezervativat vegane nuk permbajne proteina nga qumeshti

Biznesmenet indian, Shanip dhe Ketan Shah, kane nje sukses te madh me prezervativat vegane. Shpikja e tyre beri buj ne shitjen e dyqaneve per shendetin ne te gjithe Londren.

Prezervativat e quajtura Fusion nuk permbajne proteina nga qumeshti, te quajtura cazeina, sic ndodh ne rastin e llojeve te tjera te prezervativeve. Ne vend te ketyre, jane te perdorura ekstrakte te pemes se kakaos, ne kete menyre prezervativat jane te pershtatshme edhe per veganet me te medhenj.

Drejtimi i kompanise thote qe shumica e veganeve dhe vegjetarianeve as qe e dine qe prezervativat permbajne ekstrakte qumeshti. Prandaj, kompania do ti ofroje klienteve mundesine per te zgjedhur edhe atehere kur vjen fjale per masat per mbrojtje seksuale.

Ambalazhi eco - friendly

Studimet me te reja kane nxjerre ne pah faktin se ngelja shtatzane aksidentalisht ne rastin e te rinjve eshte ne rritje. Domethenen, sipas vellezerve Shah, prezervativat duhet te jene me te lehte per tu blere dhe te pershtatshme te gjithe gustove. Keto mund te blihen nga farmacite, supermarket, etj.

Keto jane te destinuara vegjetarienve dhe veganeve te rinj, te cilet jane te vetedijshem per mbrojtjen e mjedisit.

Prezervativat nuk jane te ambalazhuara me celon, kurse udhezimet per perdorimin jane te printuara ne brendesi te ambalazhit te perbere prej letre te recikluar.