Tuesday, September 6, 2011

Ejakulimi ne kohen e gjumit - arsye alarmi?

Ejakulimi gjat gjumit eshte i provuar nga adoleshentet por edhe nga meshkujt me te rritur. Pse?Adoleshentet kane orgazmen e tyre te pare gjat kohes se gjumit

Kur meshkujt fillojne qe te zhvillohen ne qenie te pjekura seksuale, i provon shpesh te ashtu quajturat enderra te njoma, te shkaktuara nga eksperiencat e provuara gjate dites. Keto mund te jete te provokuara nga skena erotike nga ndonje film, nje kolege klase e lezetshme, nje aktore ose nje kengetare e njohur, ose mbase disa materiale nga revistat erotike.

Kjo gje ndodh zakonisht adoleshenteve te cilet nuk kane marredhenie seksuale te rregullta ose te virgjerve te cilet nuk masturbohen rregullisht mjaftueshem. Eshte nje ngjarje shume natyrale, e cila shfaqet me shpesh tek disa dhe me pak tek tjeret.

Cdo frike rreth ejakulimit gjat kohes kur fle gjume eshte e kote. Kjo shfaqet heren e pare afersisht ne moshen 14 vjecare. Disa meshkuj e provojne pak me heret, te tjere pak me vone, disave mund te mos i ndodhe asnjehere. Nuk ka rregulla dhe asnje nga keto mundesi nuk eshte problematike.Kur jane enderrat e njoma?

Ne keto enderra nje mashkull imagjinon deshirat e tij seksuale, ngjarje dhe eksperienca te ndryshme. Ne gjendje te zgjuar, mendja shtyn ne subkonshtient te gjithe kerkesat seksuale per te cilat kemi turp ose frike. Ato shfaqen keshtu ne nje forme autentike dhe shume te qarte ne enderrat tona.

Sigmund Freud, i cil lidhte cdo enderr me seksualitetin, do te kishte shume per te thene per kete teme. Ne vecanti po te referohemi ne te ashtu quajturat enderra te fshehura, te cilat permbajne  simbole seksuale te ndryshme. Per shembull, organet gjenitale femerore shfaqen zakonisht ne forme varke, dhome dhe kopshti, kurse organet mashkullore ne formen e grushtit, shkopi ose gjarperi. Bashkimi seksual eshte i dukur si nje avion ose si e hecura me makinen. Interpretimi i enderrave seksuale te fshehura ndihmon shume ne eksplorimin e seksualitetit personal, por dhe te personave te tjere.

Ejakulimi ne kohen e gjumit ndodhe dhe tek meshkujt e rritur

I ndodh shpesh here meshkujve te cilet plotesojne nevojat seksuale ne menyre te rregullt dhe mund te tregoje shenja kenaqesie te subkonshtientit per sa i perket nje deshireje per te cilen ke frike ose ndodhesh ne pamundesine per ta bere ne jeten reale. Ne vecanti ne rastin kur perfshin nje tip devijimi seksual, i cili nuk eshte i pranuar ne shoqerine.

Meshkujt mund te kene enderra rreth nje anomalie seksuale, perversitet dhe plotesimin e deshires seksuale ne nje menyre te pazakonte, te paimagjinueshem dhe shume te papranueshem per nje person normal, deshira te cilat meshkujt nuk mund ti plotesojne vetem kur jane ne gjume.Gjerat nuk jane gjithmone kaq ekstreme. Nje person i rritur mund te kete enderra erotike te zakonshme, te shfaqura nga nje stimulim gjat dites. Ejakulimi gjat gjumit eshte, ne fakt, masturbimi i subkonshtientit i cili nuk afekton fuqine seksuale te nje mashkulli atehere kur eshte i zgjuar. Shume meshkuj kane deklaruar se ejakulimi gjat gjumit nuk ka asnje efekt permbi aktivitetin seksual te asaj dite, pamvarsisht eliminimit te spermes.

Domethene nuk paten probleme me ereksion te menjehereshem dhe as lodhje te mundshme. Mundem ne kete menyre te themi se orgazmi gjat kohes se gjumit nuk ka asnje efekt permbi orgazmit ne kohen kur je i zgjuar, edhe pse ndodhet nje dallim i vone kohe midis tyre. Ejakulimi gjat kohes kur fle, si rrjedhoje, nuk ka asnje arsye per alarmim.

No comments:

Post a Comment